Traily

BAV se v Semetíně. Ale jen s celopérem.

Vloni vznikla v Semetíně Bike Aréna Vsetín, zkráceně BAV, a zařadila se mezi další destinace spadající do projektu Bike Resort Valašsko. Po první etapě v roce 2014 přišla na řadu druhá etapa, která obnášela zbudování několika nových trailů. Podstatou BAV jsou gravity traily, tedy ježdění shora dolů. Já jsem se v sobotu vydal projet nové úseky.

Bike Aréna Vsetín je zvláštní bike park. Jinde Vás k trailům sveze lanovka, tady musíte překonat poněkud velké a nepříjemné stoupání. U původních trailů, které začínají u rozcestí Pod Křížovým, to bylo necelé 2 km po asfaltové cestě. K novým trailům se musíme dostat nejprve přes celý Semetín a poté po lesní asfaltce vzhůru a nebo přes Nivku okolo vrcholu Křížový a Ratibořský Grúň. Přibližovací lesní cesty nedoporučuji, protože nejsou dostatečně značené a jsou děsně do kopce.

Okolí, kde startují stezky I. etapy

Nové traily jsou podobně jako ty z první etapy poněkud drncavé a v zatáčkách a klopenkách plné šotoliny. Je na nich vidět, že vznikly umělým navezením spousty štěrku do lesa. Některé strmé úseky jsou po pár týdnech provozu dost vybržděné a neumím si představit, jak budou vypadat po nějakém dešti. Po celé délce nového trailu je řada skoků, na které máte buď malou rychlost a nebo dopad končí kdesi za hranou klopenky. Já jsem to jel na hardtailu a nějak jsem v tom neustálém brždění postrádal aspoň špetku zábavy. Tady určitě využijete celopéro. Pokud ho vzteky nehodíte někam do lesa při nekonečném stoupání (tlačení) na začátek trailu.

Můj rekord vloni byl 4x vystoupat ze Semetína na start u rozcestí Pod Křížovým. V kombinaci s novým vzdálenějším úsekem nevím nevím. Asi Vás to brzy přestane bavit. Jak jsem psal v úvodu článku – jsou to gravity traily a na těch se jezdí shora dolů. Je škoda, že Bike Aréna Vsetín postrádá nějaký rozumný stoupací trail nebo zábavné singly po svážnici. Každopádně si své zájemce o svezení určitě najde. V semetínském autokempu, kterému se honosně říká „základna“, se vystřídalo několik bikerů na fullech, zatímco já s 29″ hardtailem jsem byl spíše za exota. Pokud se stavíte na „základně“ na pivo nebo kofolu, nejprve se zeptejte servírky, co nabízí. Nabídkové tabule nabízeli kde co, ale ne všechno bylo skladem. Na jídlo zde nabízejí pouze dopékanou pizzu, někdy večer možná i grilují.

Nechci napsat, že je BAV špatná. Je jen taková nekompaktní. Kdybych do ní přijel znovu (jakože to určitě udělám), svezu se po původních trailech. Na ten nový je poněkud nudná a náročná cesta. Netuším, jaký je plán na rozšiřování areálu, ale doufám, že propojení pomocí šikovných cestiček a trailů bude na pořadu dne.