Magazín

Divákem na MS v MTB

Závody Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě jsou dlouhodobě hodnoceny jako nejlepší závody sezóny. Proto se letos zcela zaslouženě konalo poprvé Mistrovství světa ve Vysočina Aréně. Přestože v olympijských letech bývá MS tak trochu chudým příbuzným, letošní posunutý termín na začátek července přidal závodům prestiž a do Nového Města se sjela celá světová špička a s ní i sponzorský cirkus a davy fanoušků. Dopředu bylo jasné, že české MS bude TOP závod a otázkou nebylo zda se do Vysočina Arény jet podívat, ale na kolik dní celkem. Nakonec u mě vyhrála „budget“ varianta a jel jsem pouze na nedělní závod žen do 23 let a mužů Elite.

Vítězné stroje Specialized

Vítězné stroje Specialized

Jak si užít závod?

MTB je sport, který je lepší sledovat doma u televize. Pokud se pohybujete podél trati, tak nemáte téměř přehled o tom, co se závodníkům děje a pouze čekáte, až k Vám dokrouží v dalším kole. Jako divák u trati si maximálně můžete vychutnat tu atmosféru. Buď budete několik hodin nehnutě sedět na exponovaných tribunách u Mitas Choice a Kross Rock’n’roll a nebo budete zmateně pobíhat kolem. Obojí má své klady. Já doporučuji pobíhání, ale trochu promyšlenější. Vedle divácky atraktivních míst vede závod v Novém Městě celou řadou singlíků, kde jezdci jezdí neskutečnou čočku a Vy můžete být u trati hned vedle nich. Také je zajímavé sledovat hemžení mechaniků v „double feed zone“ a nebo se na druhou půlku závodu přesunout na tribunu v cíli, kde jsou velkoplošné obrazovky. Takže to jsou rady pro příští rok na svěťák.

nmnm6

Jenny Risveds si jede pro zlato

Jak si užít týmové zázemí?

Jestli se nechcete tlačit v davu během oficiální autogramiády a nebo Vašeho favorita na autogramiádu nepřizvali, zkuste štěstí v týmovém zázemí. Hlavně u toho přemýšlejte. Pokud Váš favorit startuje za dvě hodiny či za hodinu, pravděpodobně nebude mít čas a chuť se s Vámi fotit a podepisovat Vám plakáty. Super strategie, jak si ulovit fotku, je přijít k týmovému stanu den před závodem zhruba v době, která je vyhrazená pro tréninky. Jinak týmové stany jsou skvělým místem, jak si prohlídnout ty nejlepší kola a komponenty na světě.

nmnm3

Závodní speciál Ondřeje Cinka

nmnm7

Vítězný Scott Jenny Risveds

nmnm2

Všudypřítomné 12 pastorky

Jak si užít Vysočina Arénu?

Během závodů Světového poháru bývá sobota klidnějším dnem a Vy si můžete závody spojit s vlastním ježděním na místních singlech. Také se může stát, že Vás někde v lese předjede závodník a Vy si s ním můžete prohodit pár slov. Na hlavní závod nemá smysl brát kolo s sebou. Bude(te) prostě zavazet. Zázemí Vysočina Arény je dál pro diváky připraveno na jedničku. Zajištění občerstvení i záchodů je dostačující. Parkoviště je obří a dobře organizované, jen se smiřte s tím, že od něj půjdete asi 500 metrů pěšky do areálu. Ale to Vás neubyde.

nmnm5

Blázniví fanoušci 🙂

Jak si užít atmosféru?

Je to jednoduché. První zásada je ta, že se fandí všem. Bylo neuvěřitelné sledovat tribunu z 90% zaplněnou českými fanoušky, jak fandí vítěznému Ninu Shurterovi, za kterým po pár vteřinách dojel náš Jarda Kulhavý (za ještě většího jásotu). Navíc v cíli je každý hrdina a fandí se i dvojici závodníků spurtujících o 49. místo. Druhou a poslední zásadou je, abyste si s sebou vzali českou vlajku nebo jinou fanouškovskou výzdobu (případně jinou vlajku – záleží, na co se cítíte).

nmnm4

Jarda Kulhavý Ultras

Teď, když už víte, jak to v Novém Městě vypadalo, doporučuji jet se tam podívat za rok na svěťák.