Závody

Hostýnská 50: Příjemný sprintík

První srpnová sobota je v Bystřici pod Hostýnem již třetím rokem věnována závodu horských kol „Hostýnská 50ka„. Po delší době jsem si střihnul krátký maraton na 50 km a byl jsem velmi mile překvapen. Závod na mě prostě udělal dobrý dojem a zde jsem shrnul „5H“ aneb 5 důvodů, proč se přihlásím i příští rok. A dole pod článkem se mrkněte na video z akce!

1. H – Hostýnský highlight

Celá trasa Hostýnské 50ky vede po těch nejlepších cestách, které Hostýnky nabízí. Po úvodním stoupání pod Hostýn se peloton závodníků poctivě protřídí a poté pokračujete až před Lázy po Hostýnské magistrále, která nabízí plno krásných výhledů, stoupání i sjezdů. Z Rajnochovic Vás závod povozí po zbytcích lesní železnice, kam byste si sami asi jen tak nezajeli.

2. H – Hezky si zazávoďte

Závod není technicky náročný, většina trasy vede po širokých lesních cestách, kde lze pohodlně a bezpečně předjíždět. Především na hřebeni se nabízí spousta krátkých výjezdů, kde můžete zabrat na plný plyn a s převody 2×10 spoustu závodníků hravě necháte za zády na velkou placku. Tohle byl můj první závod, kde jsem takhle mohl využít výhody těchto převodů. Také závěrečná část z Rajnochovic nabízí spoustu příležitostí, jak ze sebe dostat maximum. Potvrzuji z vlastní zkušenosti

3. H – Hordu lidí nečekejte

Krátké maratony (50ky) jsou masovky. Já je nemám rád. Velkou část startovního pole tvoří lidi, kteří se přihlásili z hecu a nebo prostě své kolo dostatečně neovládají. U těchto závoďáků je často problém, že napálí start a vy se s nimi potýkáte třeba i celou půlku závodu a nebo se kvůli množství jezdců trať ucpe. To je důvod, proč už třeba nejezdím Rusavskou 50ku, ačkoliv to mám hned u chaty. Hostýnská 50ka jako relativně nový závod si stále drží vcelku sympatickou účast nějakých 400 závodníků. Toto množství (až na startovní koridor) celá trať bezpečně pojme.

4. H – Hladozávod nepoznáte

Hostýnská 50ka má na trati dvě občerstvovací stanice. První je na Trojáku a druhá v Rajnochovicích. Přiznám se, že jsem obě proletěl a ani jsem se nestačil podívat, co nabízí. Každopádně hlady neumřete. V cíli navíc (minimálně letos) na Vás čeká velice chutný catering a jako platící závodník si můžete vybrat z několika jídel. Letos to byl kuřecí gyros, těstoviny, kuskus se zeleninou a nebo grilovaná klobása. Vše chutné a v patřičné kvalitě. Nevzpomínám si, kdy jsem si naposledy pochutnal třeba na Drásalovi. To bylo snad ještě v Žopech.

5. H – Hodně dobrá cena

Snížené startovné uhrazené do půlky července bylo za 320,- Kč, což je velice příjemná cena a trochu podezírám pořadatele, že na akci musí tratit. V ceně nakonec kromě občerstvení a zajištění závodu (pořadatelské zajištění si zaslouží 4,5 hvězdičky z 5) bylo pamětní tričko, vzorky opalovacího krému, sada montpák, měření čipem a poukaz na jídlo a pití v cíli. Zdravotnickou asistenci zajišťoval Rescue Team Hostýnské Vrchy. Vzpomínáte si, kolik stojí třeba krátké Kolo pro?

Album fotek ze závodu najdete na FB Tomas Fotografie.