Závody

Hostýnská 50ka 2017

Moje klasická závodní sezóna se překulila do druhé půlky. Po Šele a Drásalovi mi začíná období krátkých závodů. Prvním takovým byla v sobotu 5. srpna Hostýnská 50ka. Letos se jel její pátý ročník a já jsem si závod opět skvěle užil.

Hostýnská 50ka je na jednu stranu hodně rychlý závod, nicméně pár kopců na trase je a prakticky ten největší je hned po startu. Letos byl ostrý start závodu posunut až na okraj Bystřice. Bystřicí se mělo projíždět „volně“, nicméně i tak nějaký debil sundal  200 metrů za startem jinou závodnici a let to byl hodně škaredý. Jestli jsem si na Drásalovi říkal, ať nenapálím start, tak tady byla taktika jasná: start – cíl, furt šrot. Ve stoupání pod Hostýn jsem sice těžko hledal svůj ztracený dech, ale vědomí, že tohle je jediný těžký výjezd, mě drželo v sedle. Skoro celý závod jsem všechno točil na velký převodník a čekal jsem, kdy začnou protestovat nohy. Hostýnskou magistrálou jsem vlastně proletěl v takovém tempu, že jsem se ani nestačil kochat výhledy, na které před startem upozorňoval Ondra Fojtík 🙂

Jestli mám ve stoupáních určité mezery, tak sjezdy mám na úrovni svých soupeřů jedny z nejrychlejších. To jsem si ověřil cestou do Rajnochovic, kde jsem v jedné zatáčce málem hledal volné místo, kde si to ustelu. Spalující horko mě nakonec donutilo zastavit na druhé občerstvovačce, kde jsem do sebe rychle nalil tři kelímky ionťáku a hned jsem pokračoval stoupáním po bývalé lesní železnici. Nevěřil jsem, jakou kudlu člověk v závodě dokáže jet. Cesta nepatrně stoupala a my jsme měli na tachometru stále rychlost hrubo nad 20 km/h. V asfaltovém stoupání ke Kamennému domku mi trochu seklo a nohy nejely, ale ve sjezdu do Loukova jsem se zase našel a podruhé jsem to do zatáčky pustil rychleji, než bylo bezpečné. Asi by mi prospělo hodit zase nějakou tlamu, abych se trochu srovnal.

Dojezd do cíle na Hostýnské 50ce je hodně rychlý. Bohužel, v posledním sjezdu, kde je v lese pokus o XC, jsem dojel pomalejší soupeře a nešlo je předjet. Tak jsme spolu v menší skupince dojeli až do cílového okruhu, kde jsme ze sebe vymáčkli zbytky sil a zabojovali jsme o svá místa jako kdybysme jeli o bednu. Já jsem se svým časem 2:12 spokojený, i když celkové 180. místo mohlo být trochu lepší.

Organizačně bych řekl, že je Hostýnská 50ka za ty peníze zvládnutá dobře, i když místo pro zlepšení tu vždycky bude. Na trati by to chtělo víc pořadatelů, některá místa by si to zasloužila ať už kvůli bezpečnosti nebo kvůli orientaci. Zázemí závodu při cca 500 lidech trochu naráží na své kapacity. Nicméně pochválit musím tradičně skvělý catering, který zajišťuje bystřická Angello Pizza. Závěrečný verdikt: za rok zase!

Výsledky závodu