Magazín

Jak se jezdí na sněhu?

Nedělám to často, ale když se rozhodnu, tak nelituju. Ježdění ve sněhu je super zážitek. Vyzkoušíte si a protrénujete si pořádně pilotáž, která se bude hodit v létě. Kolo budete mít víc v rukách a budete jistější. Možná trochu cestou přimrznete. Když spadnete, tak do měkkého. A jestli máte možnost pohybu pouze v horském prostředí, ani tolik nedáte zabrat svému miláčkovi. Přečtěte si pár bodů, co Vás čeká při jízdě na sněhu a na co si dát pozor.

Jak se jezdi na snehu

  • Není to o hubu! Ne, pouze musíte šlapat, zatáčet a řadit s rozmyslem. Jako když řídíte auto. Sníh nerovná se ledovka. Na té to o hubu je.
  • Čím širší, tím lepší. Řeč je o pneumatikách. Kolem 2″ je to pro kaskadéry, od 2,3″ se může jednat o vcelku pevnou stopu. Kdo má možnost jet na fatbiku, zažije zase něco nového. A nezapomeňte si trošku podhustit.
  • Prsty potřebují teplo! Na ruce se hodí teplé rukavice. Na nohy pak zimní tretry nebo návleky. Pokud nic z toho nemáte, tak počítejte s tím, že Vám brzy budou mrznout prsty a odtud je už blízko k omrzlinám. Zkuste pro jistotu teplé termo pnožky, hřejivé vložky do bot a nebo mezi ponožku a tretru dejte igelit.
  • Upravte si obsah batohu. Zahoďte rezervoár, pokud nemáte termo obal na hadičku. Vezměte si raději termosku s čajem a malou pleskačku. Vždy vozte světlo. A kus náhradního oblečení nebo dodatečné vrstvy se tam taky vleze.
  • Pozor na elektroniku! Je možné, že Vám zamrzne tachometr. Mobil se bude rychle vybíjet (obzvlášť, pokud si zaznamenáváte trasu nějakou aplikací). A GoPro taky nevydrží natáčet tak dlouho jako v létě.
  • Sůl je zabiják kola. Štastní jsou ti, kteří jezdí mimo solené cesty. U nás na Hané se solí úplně všechno. Sůl na kole je nežádoucí a proto je nutné po každé vyjížďce kolo pečlivě očistit. Doporučuji použít sprchu 🙂

Jak se jezdi na snehu

A nakonec nezapomeňte na dobré plánování. Na sněhu ne každý kopec může být sjízdný. Vaše cestovní rychlost bude nižší než v létě. Bude Vám brzy zima atd. Plánujte zodpovědně raději kratší vyjížďku a tu si užijte. Tady přesně platí, že dobrého stačí málo.