Traily

#NMNM aneb zábavné traily Cyklo Arény Vysočina

Vloni ji otevřeli, v květnu jsem se tam byl namlsat a dnes jsem se vrátil pořádně si to užít. Řeč je o síti singltracků Cyklo Aréna Vysočina se zázemím v dobře známém sportovním areálu v Novém Městna na Moravě. Z Přerova to mám 130 km, tak jsem si do auta přibalil kámoše Zdeňu a protože jsme si nechtěli devastovat vlastní kola, využili jsme půjčovny v nově otevřeném Test centru. Ježdění bylo super. Přestože v celé zemi teploty překračovaly 30°C, my jsme to ve stínu lesa skoro nepostřehli. Na konci článku najdete video z ježdění. Fotky jsou ze závodního okruhu Světového poháru, nikoliv ze signlů.

Vertical drop

Přijeli jsme na domluvenou 10. hodinu, kdy jsme si s menším zpožděním vyzvedli na dopolední ježdění dva 29″ hardtaily – karbonového Supa a brutálně dlouhého Ghosta. Vyšlapali jsme poprvé na horní bod trailů. Ze začátku cesta vede po lesní cestě a asi v půlce začíná moc pěkný stoupací trailík nejprve s výhledem do krajiny a poté v lese, kde na Vás čeká několik úžasných vraceček. Devětadváca se tam vytočí bez problému, ale chce to trochu přemýšlet a využít tu kamen, tu kořen jako podporu při vykroužení zatáčky. První jízdu jsme plavně projeli modrým trailem na lesní rozcestí s posezením a dětským hřištěm. Právě odtud se člověk může vydat po červené nebo po modré zpátky do lyžařského areálu a nebo po oranžové zábavným sjezdem na druhou stranu kopce s finálním stoupáním zpět na rozcestí. Mapky areálu jsou na nejdůležitějších místech a traily jsou velice dobře značeny, takže bloudit nebudete.

Mitas Choice - jet či nejet?

Na střídačku jsme několikrát projezdili oranžový trail s následným sjezdem po modrém, který se mi zdál ze všech nejhravější. Není to klasický gravity, je na něm potřeba šlapat, ale skoky si na něm užijete. Oranžový má ze začátku trochu větší sklon, ale po celé délce je to spíš o zábavné jízdě než o brždění. První část červeného trailu jsme si projeli jen jednou a mě osobně se líbí. Druhou část jsme nejeli, protože se nám nechtělo (podle mapy) příliš rychle ztratit nastoupanou výšku. Dopolední ježdění na hardtailech měřilo nějakých 19 km, což dělalo šnečí průměrnou rychlost 11km/h. Tady je Vám to ale ukradené, protože úspěšná vyjížďka se tu měří na pěkné skoky, vyplavené endorfiny a jiné pozitivní zážitky.

Po lehkém obědě jsme si na odpolední ježdění půjčili dvě 29″ celopéra – opět Ghost a Supa. Tady už bylo znát, že jedno kolo bylo nastavené na mou váhu a druhé na lehčího kámoše. S celopérem si traily samozřejmě víc užijete, ale jejich zpracování je tak úžasné, že hardtail tu vůbec není na škodu. Odpolední ježdění bylo víc o skákání, protože celopéro nám dodalo pocit bezpečí. Zároveň jsem si ve stoupání utřídil myšlenky na koupi nového fulla. Prostě to jelo pomaleji a divně se to houpalo (což je můj nezvyk). Zcela jasný názor jsem si udělal na řazení – ve spojení s 29″ koly je pro většinu jezdců jediné rozumné volit 2×10. Hardtail od Ghostu měl ještě 3×10 rychlostí a pro mě to bylo peklo a neustálé přemýšlení a hledání vhodného převodu.

Součástí areálu je ještě černý trail, který se rozkládá na straně k Harusáku. Já jsem ho jel v květnu. Černý je proto, že víc drncá, je na něm víc kořenů a stoupání jsou prudší. Technicky náročný mi nepřipadá. Teda kromě závěrečné rock garden „Harusák A/B“, kterou lze objet. Já jsem sjel tu jednodušší a stačilo mi, respektive kolo mě nějak svezlo po šutrech a vidlice šla hned v prvním metru až na doraz. Také si v areálu Vysočina Arény můžete projet závodní okruh Světového poháru. Ty překážky jsou fakt děsivý a my jsme si na ně netroufli. Podle všeho je to ale jen o cviku a o hlavě (a o dobré pojistce).

Zázemí Vysočina Arény je úžasné a dýchá tam na Vás závodní duch po celý rok. Parkování je v bezprostřední blízkosti dostatek a zdarma. Test centrum se nachází na dohled od závodního oválu. Kola si můžete dopředu zarezervovat a namontují Vám na ně i SPD pedály. Součástí je i prodej drobných cyklo doplňků, půjčovna přileb a drobný bufet. V bufetu Vám za rozumnou cenu natočí pivo/limo, ohřejí pizzu nebo párek v rohlíku. Nabídka je omezená a nemusí vyhovovat úplně každému, ale na jednodenní výlet bude stačit.  Pokud přijedete s dětmi, můžete je bez obav vzít na modrý trail nebo na dva speciální lehké traily. Také jim můžete půjčit kolo v půjčovně. Úplnou třešinkou na dortu by byly sprchy, ale to snad někdy příště.