Traily, Vyjížďky

Poprvé na Rychlebkách

Po několika letech plánování jsem se konečně rozhodl vydat se na Rychlebské stezky. Vynahradil jsem si na to prakticky tři dny, protože jezdit na den, nemá smysl. Mým cílem bylo vidět traily a pokusit se překonat předsudky, že s pevným kolem je to jen pot, slzy a utrpení. Abych měl ježdění dostatečně „lonely“, jel jsem na Rychlebky až v září (po sezóně) od neděle do úterý. A jaký dojem na mě tento kraj udělal?

znaceni-stezek

Traily

Nemá smysl chodit kolem horké kaše, takže jsem se rozhodl své pocity strukturovat stylem mně vlastním. Místo odrážek jsem použil nadpisy. Východiskem trailů je tvz. Základna (o té ještě bude řeč). Já jsem si pro začátek vybral na nedělní odpoledne lehčí variantu poskládanou z Trailů Černého potoka, Vidnavského okruhu a Trailu Lesů ČR (mapa trailů zde). V kochacím tempu, které obnášelo foto zastávky a jednu tatranku, jsem přibližně 30 kilometrů objel za dvě hodiny. Traily mi svou náročností i celkovým vzhledem připomínaly ježdění na singlech v Novém Městě, které mám moc rád. Na XC kolo i celopéro je to super ježdění a hodí se prakticky pro celou rodinu. Tuhle „vidnavskou smyčku“ jsem si potom dal ještě jednou v pondělí.

trail-cerny-potok

V pondělí v 9 ráno jsem se hned vydal na původní traily kolem kopce Sokolí vrch. Než se člověk spustí po trailech, musí se k nim vyškrábat a překonat převýšení kolem 400 m, což je pro přiblížení například jako vystoupat z Rajnochovic na Kelčský Javorník (Hostýnské vrchy). Stoupání je sice náročné, ale pořád člověka baví. Jede se nejprve krátkým trailem, po louce, potom následoval náhradní kamenitý výjezd v lese, který prověří fyzičku i pilotáž až se dojede ke stoupacímu Trailu Dr. Wiessnera, což je opravdu skvost. Cestička se klikatí mezi kameny a jezdec musí neustále dávat pozor, kam jede. Sebemenší kochačka způsobí, že najede mimo, ztratí tempo a bude se těžko rozjíždět. Horní pasáž je navíc protkaná skvělou soustavou mostků a jakmile dojedete nahoru, budete zklamaní, že už to dál nejde.

stoupani

Ten den jsem měl smůlu, že byly kvůli těžbě zavřené všechny červené traily od Tajemného dolů a 5. a 6. sekce Superflow. Proto jsem měl výběr poměrně omezený. Černý Wales jsem záměrně se svým pevným kolem vynechal a zkusil jsem aspoň Biskupský a Velrybu, kde už to byla vyšší dívčí a místy si člověk připadá jako v kamenolomu (což neberu hanlivě, ale jako poklonu Pavlu Horníkovi za tak bravurně natrasované traily). Vyškrábal jsem se zpátky na kopec a sjel jsem si Superflow. Superflow je asi 8 km dlouhý sjezd a nejvíc bych jej připodobnil trailům v Bike Aréně Vsetín, nicméně tyhle navrhovala opravdová trailbuilderská špička Rowan Sorrell. Superflow má hladší povrch, klopenky jsou pevné, není plný zbytečných hupů, ale důmyslně umístěných nerovností, které zkušený jezdec skočí a my pomalejší je plynule přejedem. Superflow je dle mého asi jediný trail, který se dá bez většího omezování pohodlně projet na pevném kole.

lavka2

Jaké kolo

Než jsem se na Rychlebské stezky vydal, vyslechl jsem si tolik doporučení, jaké kolo si vzít, proč tam nejezdit s pevným kolem, proč celopéro, atd. Moje zkušenost je taková, že na pevném kole se to dá jezdit, ale komfort a radost z jízdy bude úplně někde jinde než na celopéru. Upřímně jsem tam byl s pevným kolem prakticky jediný.  Pevné kolo bylo fajn ve výjezdech, kdy jsem měl pocit (nebo to bylo nohama?), že mi to jede podstatně lépe, než všem těm celopérům se zdvihy minimálně 120/120. Rozměr kola se mi na Rychlebkách zdá jako podružný. Většina trailových celopér je dnes stejně ve verzi 27,5″ a případných 29″ Vás v zatáčkách nebude nijak omezovat. Neztratí se tu ani 26″ kolo s pořádnými plášti.

lavka

Základna

Základna Rychlebských stezek je informačním centrem, hospůdkou, parkovištěm a kempem. O prázdninách funguje denně a mimo sezónu jen čtvrtek-neděle. Úžasné zářijové horko nikoho neobměkčilo a Základna byla v pondělí i úterý i přes poměrně silnou bikerskou účast zavřená. Na Základně doporučuji zakoupit měsíční příspěvek za 60,- na údržbu stezek, ačkoliv stezky jsou zadarmo. Ve vedlejší hospůdce pak najdete pivo, limo, polívku, buchtu a další jednoduché občerstvení. Letos k Základně přibyly nové sprchy, které jsou součástí kempu. Na Základně jinak panuje skvělá atmoška, kterou třeba v Novém Městě nezažijete. Tihle bikeři jsou prostě jiná sorta lidí, než cykloturisti v nažehlených dresech Tinkoff a Sky. Zamrzelo mě pouze to, že jsem se až v pondělí ráno na kopci dozvěděl, že je velká část trailů uzavřená, což nepřekvapilo jen mě, ale řadu dalších, kteří na stezky přijeli jezdit.

DCIM100GOPROG0070557.

Okolí

Rychlebské hory jsou úžasný zapomenutý kout naší vlasti. Doporučuji přečíst si na Wikipedii některé historické peripetie místních obcí. Rychleby byly Sudety a podle toho to tak vypadá. Obec Černá Voda měla před válkou 2000 obyvatel a dnes jich má 500. Všechny dostupné služby kopírují otevírací dobu stezek, takže v létě v pohodě, ale mimo sezónu si zde prakticky ani nemáte kde dát polívku. Na to je potřeba pamatovat, abyste neřešili své obědy jako já v sámošce. Díky Rychlebským stezkách vyrostlo v okolí mnoho nových penzionů a ubytovacích kapacit, takže pokud nemáte rádi stanování, určitě budete mít kde složit hlavu. Já jsem využil skvělý servis v „Ubytování Rychleby“ a kamarádka pronajímá chatu U semínka.

cerna-voda-sokoli-vrch

V budoucnu se do Rychlebek určitě vrátím. Vedle trailů mám v plánu i hřeben od Smrku směrem na Javorník. Ještě teda musím někde najít to celopéro…