Štěrkolet

První měsíc na štěrkoletu

Mám za sebou prvních pět tréninkových týdnů. Na štěrkoletu jsem našlapal 1073 km a na biku pouhých 120 km. Počasí bylo v březnu celkem přívětivé, obzvlášť jeho konec se vydařil. Podle svých časových možností jsem jezdil o víkendech i odpoledne po práci, což ze začátku bývávalo i se světlem. Prakticky hned ze začátku jsem se nebál kopců a třeba na Hostýn jsem za tu doby vyjel asi šestkrát. Samozřejmě s tím přicházelo seznamování se se štěrkoletem a překonávání sebe samého ve sjezdech. Abych Vás nezatěžoval zbytečným vyprávěním, shrnul jsem do několika bodů své tréninkové poznatky.

  • Co bolí, to sílí. Šlapání na štěrkoletu je jiné než na biku a nohy dostávají pořádně zabrat. Do těch nejprudších kopců si stále ještě netroufám.
  • Kupodivu i brždění je jiné. Celý život jsem jezdil jen na horském kole, a proto jsem si připadal jak blbec, když mi došlo, že brzdové páky zabírají až někde v poslední pětině namáčknutí. Pak už mi to z kopce frčelo a já jsem se začal honit za co nejvyšší maximálkou.
  • Cyklokrosové pláště se na asfalt nehodí. Po 800 kilometrech jsem spolu s defektem koupil hladké krosové pláště o šířce 35.
  • Jízda na silničce není samospásná. Když jsem po měsíci usednul na bike, připadal jsem si jako v tanku. Na hardtailu jsem se cítil jako na celopéru a řidítka, která jsem si chtěl vyměnit za širší, mi připadala abnormálně široká. Spolu s tím přišel nezvyk z celkového posedu a bolesti všude možně.
  • Jízda na biku nebyla poté výrazně lehčí, jako jsem si naivně myslel. Jiné převody byly opět nezvyk, ačkoliv při určitém sklonu terénu se mi lépe šlapalo silově.
  • Osezená prdel na silnici neznamená pohodlí v terénu. Prostě to víc drncá a zvykat si musíte tak jako tak.
  • A nerad to říkám, ale místy mě to silniční ježdění dokonce bavilo. Mé srdce však stále patří biku!

Jinak nyní cítím, že je potřeba začít střídat jízdu na štěrkoletu s bikem a pokud možno jezdit tak, abych si na bike lépe zvykl. Není to totiž jen o šlapání ale také o ovládání kola. Chybí mi na biku více jistoty v terénu. To musím během dubna honem rychle dohnat. Do budoucna vidím štěrkolet jako zajímavé zpestření tréninku.