Magazín

Rekapitulace roku 2018

Skončil jeden rok a začal další. Je tedy čas na patetické bilancování úspěchů a neúspěchů. Původně jsem to neměl v plánu, ale když jsem si třídil aktivity mezi RunKeeperem a Garminem Connect, ze zvědavosti jsem si sečetl „narubané“ kilometry. Oproti dřívějším rokům mi to trochu vyrazilo dech. Na druhou stranu se to dalo čekat, když začnete před svými problémy utíkat na kolo.

Nebudu tedy chodit kolem horké kaše. Celkem jsem vloni najezdil na obou kolech 6 526 kilometrů, což byl oproti roku 2017 nárůst o 35 %. Nejvíc času jsem strávil na silnici: 3 881 km, nárůst 69 %. Na biku jsem jezdil plus mínus stejně: 2 645 km a pouhý nárůst o necelých 5 %. Zajímavou hodnotu mi dalo běhání, kdy běhám většinou kolem šesté hodiny ráno ještě před prací. Naběhal jsem celkem 761 kilometrů, přičemž meziročně to byl nárůst o 400 %.

A jaké jsem měl s takovou porcí tréninku výsledky? Na mé poměry dobré. Drásala na 120 km jsem zajel pod 8 hodin bez trápení a s úsměvem. Dlouhou Šelu jsem zajel pod 6 hodin. Na krátkých padesátkách jsem také zaznamenal mírné zlepšení, až na Rusavskou, kde jsem nebyl 100% fit a ještě jsem odstartoval z příliš zadní pozice. Vedle velké porce kilometrů mi určitě prospělo i snížení tělesné hmotnosti místy i o 10 kilo.

Nicméně cítím, že jsem narazil na své limity, jak se posouvat dál. Neumím efektivně trénovat a můj bike je dávno za hranicí závodní životnosti. Bude to znít jako výmluva, ale na závodech často vidím, jak mi borci s převody 1×12 ujíždí ve stoupáních, ačkoliv ve sjezdech a technicky jim třeba naložím. Vedle toho není úplně snadné udělat si čas na práci, brigádu a samotný trénink. A s regenerací jsem taky na štíru. Snad jen ten alkohol se mi dařilo držet v únosné míře, za což jsem rád.

Uvidím tedy, co mi přinese další sezóna. Pohrávám si s myšlenkou posunout své výsledky dál a zaplatit si trenéra nebo jet na jarní soustředění. Také bych chtěl vyzkoušet nějaký nový závod dál od mého bydliště. Například KPŽ ve Vysočina Aréně se mi moc líbilo nebo mě láká Salzkammergut, ale chybí mi parťák (či lépe parťačka) na cestu a případnou podporu/servis. Jelikož je všechno z toho o financích, uvidím, kam a s jakými výsledky se nakonec vydám.