Vyjížďky

Rozhledna na Kelčském Javorníku

Pozorným očím určitě neuniklo, že během prázdnin vyrostla na Kelčském Javorníku vedle původního vysílače nová dominanta této nejvyšší hory Hostýnských vrchů. Nám tak přibyl pádný důvod, proč na 865 metrů vysoký a těžko dostupný vrchol jezdit. Samotná rozhledna čeká dle aktuálního stavu (29.8.2015) na poslední úpravy jako je namontování zábradlí. Rozhledna má být přístupná podle slov dělníků od 16.9.2015. Jsem zvědavý, jaký bude z rozhledny, která bude veřejnosti volně přístupná, výhled do okolí. Rozhlednu si můžete prohlédnout na mých fotkách, ale lepší bude vydat se k ní osobně. A pokud zvolíte jako dopravní prostředek horské kolo, budou se Vám hodit následující informace.

Rozhledna Kelčský Javorník

Na Kelčský Javorník vedou čtyři turistické trasy a jedna neznačená asfaltka, která pod vrcholem přechází v šotolinu. Všechny turistické trasy jsou pro výjezd na horském kole velmi náročné a jednu z nich moc dobře znají i účastníci dlouhého Drásala. Já osobně doporučuji vyjet na Kelčský Javorník nejlehčí variantou po asfaltce od Rajnochovic. Slovo nejlehčí tu však není na místě, protože se jedná o 4,5 kilometru dlouhé stoupání, místy velice prudké. Mapa ukazuje začátek výjezdu od křižovatky, která leží pod stoupáním cyklostezky z Rajnochovic na Tesák. Čeká Vás 370 výškových metrů, přímo z Rajnochovic pak o cca dalších 70 metrů více. Ostatní trasy nemají smysl, pokud nechcete tlačit kolo velice strmými úseky.

Jakmile se dostanete na vrchol, zapište se do návštěvní knihy, která je uložená ve skříňce u hromady kamení. Sjezd z Kelčáku zvolte podle svých schopností a možností. Méně zkušeným jezdcům doporučuji buď návrat po stejné cestě k Rajnochovicím a nebo v půlce sjezdu odbočit po lesní asfaltce k Holubově chatě a dál po trase Drásala do Rajnochovic. Náročnější kamenité pasáže, především sjezdy, nabízí cesta přes Jehelník na Humenec (zelená + žlutá TZ) a Čerňavu můžete objet po šotolinové cestě vpravo až na Tesák. Za zkoušku stojí i žlutá TZ z Jehelníku do Chvalčova, ale po osobní zkušenosti to byl místy orientační závod v hledání správné cesty. Nakonec je tu ještě varianta zelené TZ směr Černá Bařina a Šaumburk, ale první a závěrečný úsek je opět náročné klesání a není vhodné pro každého.

Přeji Vám, ať máte z Kelčáku pěkné výhledy, i když vydrápat se na něj není úplně jednoduché a stojí to pár sil!