Traily

Traily v Jedovnici (poprvé)

Bylo to velké haló – v Jedovnici poblíž Brna jako houby po dešti vyrostl nový resort Singletraily Moravský Kras. Otevíralo se na jaře a já jsem se s několika kolegy z práce vydal na stezky první červnový den. Jak se v Jedovnici jezdí? Nejsou traily příliš „jedovaté“?

Stoupací trail po lesní cestě

Stoupací trail po lesní cestě

Jedovnice je městys asi 30 kilometrů severovýchodně od Brna. Právě vzdálenost moravské metropole má na svědomí, že jsme ve středu odpoledne na parkovišti u základny narazili na nezvyklé množství aut. Přece jen v okolí Brna dosud ofiko trasy pro bikery chyběly. A věřím, že i nyní během prázdnin bude na singlech výrazně víc jezdců, než jsem byl dosud zvyklý například z Vysočina Arény nebo Bike Arény Vsetín.

Klikatící se první trail

Klikatící se první trail

Nástupním bodem je nově vybudovaná a zprovozněná základna s bufetem a půjčovnou kol (o otevírací době se informujte na webu nebo raději telefonicky), vedle které můžete zdarma a v pohodě zaparkovat auto. Na základně nafasujete přehlednou mapku a můžete se vydat společným stoupacím trailem k výchozímu bodu tří trailů.

Změna porostu na prvním trailu

Změna porostu na prvním trailu

Stoupací trail je z části lesní asfaltka a z části pěkně připravený singlík. Stoupání není nikterak náročné a děti si s ním dle mého názoru poradí. Nakonec se Vám bude zdát, že jste nastoupali výrazně méně metrů, než kolik jste se svezli na trailech směrem dolů.

Trošku panoramatická zastávka na prvním trailu

Trošku panoramatická zastávka na prvním trailu

Traily na Vás čekají celkem tři (stav v červnu 2016). Jednička i dvojka jsou vhodné pro děti, trojka pro zdatnější. Na zahřátí doporučuji začít jedničkou, protože se nejedná o klasický gravity trail (shora dolů), ale zábavné klesání neustále střídá trail výjezdový. Budete se cítit jako na houpačce a úplně stejně rychle se budou měnit lesní porosty, kterými projíždíte.

Hlavní "skákavý" úsek trailu 3

Hlavní „skákavý“ úsek trailu 3

Dvojka začíná delším přejezdem po lesní cestě a pokračuje spíše z kopce. Zdálo se mi, že tento trail bude nejvíce náchylný k rozmarům počasí, prudkým dešťům a splavování povrchu pěšiny, což bylo na několika místech zřetelné již necelé dva měsíce po otevření. Většina trailu je sympaticky zakousnutá do svahu a ve srovnání s jedničkou máte pocit, že jezdíte někde jinde.

Stoupací část prvního trailu s pěknou vracečkou

Stoupací část prvního trailu s pěknou vracečkou

Trojka má být technicky nejnáročnější, ale tahle klasifikace je relativní. Z mého pohledu se nejedná o těžké ježdění, pouze je na pár úsecích trošku prudší sklon, což Vás více nutí skákat na připravených skokáncích a lavicích. Právě skokánky a lavice jsou alfou a omegou jedovnických trailů. Jiné překážky zde nenajdete. Po chvíli Vás to bude nudit. Bez celopéra si lavici netroufnete přeskočit, takže budete celý trail tak nějak přejíždět. Na celopéru Vám zase bude velice často chybět rychlost, abyste překážku zdolali celou. Povrch trailů je hladký a sterilní. Hlína je natolik udusaná, že se můžete do Jedovnice vypravit prakticky na jakémkoliv kole. Pokud se rád vracím třeba na singly do Vysočina Arény, tak do Jedovnice mě nic moc znovu netáhne. Ale jak jsem psal v úvodu – snadná dostupnost z Brna a traily vhodné pro děti dělají ze Singletrailů Moravský Kras vyhledávanou destinaci.