Závody

Zlínská 50 – moje další poprvé

Zlínská 50 se dříve jezdil jako závod „Okolo Zlína“ ze stejnojmenné série závodů a dnes mu po údajné lehké změně trasy zůstal jen netradiční den konání – neděle totiž nejsou úplně typické pro bikové závody. Řadu let jsem se nebyl schopný potkat s termínem, ale letos mi to konečně vyšlo. Zlín mám rád a terény směrem na Želechovické paseky a hřeben kolem vrchu Komonce ve mě vzbuzovaly bikerskou zvědavost. Ačkoliv jsem na závod v neděli ráno odjížděl tak trochu z povinnosti, závodní duch mě přepadl hned společně s „duchem místa“ na parkovišti u Velkého kina ve Zlíně. Nafasoval jsem startovní číslo, svlékl jsem ze sebe výbavu jak na Sibiř a oblékl se do krátkého závodního…

zlinska50-1

U prezentace jsem uvítal stánek s dobrou kávou, kterou si před závodem rád dám (jestli to čte Aleš Procházka, tak tohle je asi jediné, co jsem na Šele nepostřehl). Lehce jsem se rozjezdil, což na reliéfu Zlína znamená „dát si lehký kopec“ a pomalu jsem se přesunul do prostor startu. Startovní koridor měl snahu řadit závodníky podle čísel, ale stejně to bylo marné, protože 5 minut před startem se opět z bočních vstupů doslova nasrali lidi s jakýmkoliv číslem, kterým se prostě nechtělo čekat.

zlinska50-2

V pravé poledne Pavel Mrázek odpočítal start a vyrazilo se rychlým tempem vzhůru Náměstím TGM. Samozřejmě se našlo mnoho chytráků, kteří nemohli stoupat po silnici jako ostatní a drali se dopředu po chodníku o pár metrů vedle. Já jsem se těmto kaskadérům chtěl rychle vyhnout, protože kolem mě docházelo k řadě zbytečných postartovních kolizí. Naštěstí trasa závodu poměrně rychle odbočila vzhůru do terénu, kde už to bylo spravedlivější. Prvních 5 kilometrů neustále stoupalo terénem nebo po šotolině. Zaskočil mě rychlý asfaltový sjezd z Kudlova k Jaroslavicím, poté se jelo terénem a lesními cestami na Želechovice. K první občerstvovačce se šlapalo po příjemných loukách a polních cestách nebo se stoupalo po asfaltkách.

zlinska50-4

Pořádná bajkovačka začala až v lese kolem vrchu Komonec. Kdysi dávno jsem tam byl pěšky a už tehdy mě terény zaujaly. I přes neustále padající řetěz jsem si to tam užíval a konečně jsem mohl aspoň malinko pracovat s pilotáží. Stejně tak lesní stoupání kolem poutního místa v Provodově bylo patřičně náročné a spravedlivé. Bohužel mi nadšení pokazil asfaltový sjezd do Provodova. Za druhou občerstvovačkou začalo lehce kapat, což se později ve sjezdu do Březnice změnilo v lehký deštík. Nicméně kromě travnatých úseků byl povrch stále rychlý a prašný. Poslední výjezd byl na Fabiánku. Odtud to do cíle bylo už jenom kousek. Čekal mě krásný a rychlý sjezd lesem k lyžařskému svahu ve Zlíně. Po mokré sjezdovce a závěrečném kostkovaném sjezdu do cíle jsem se hnal jen na půl plynu, protože přesně tady už bylo na jakékoliv riskování pozdě – prsty na brzdy, levá, 30 metrů a cíl.

zlinska50-6

Zlínskou 50 jsem proletěl za 2:43 asi na 90% svých sil. Trasu jsem vůbec neznal a tak jsem měl strach, abych to nenapálil a neseklo mi někde v půlce. Závod byl organizačně vydařený a odpolední déšť už byla jen maličká vada na kráse. Na druhou stranu nevím, jak by zázemí závodu zvládalo větší nápor závodníků a diváků. Samozřejmě lze na všem hledat nedostatky, ale tento závod pro nějakých 300 bikerů byl připravený skvěle. Snad jen kdyby zde byla úschovna kol, ale to je problém řady i větších závodů. Nakonec i nedělní termín závodu moc svědčí, protože Zlín je v tento den ospalý a pořádat podobnou akci uprostřed města není úplně jednoduché. Je pravda, že Zlínská 50 obsadila tři důležitá parkoviště ve městě, což by v jiný den nešlo.

zlinska50-5

Výsledky závodu najdete na SportSoftu. Web závodu i s mapou ZDE.